Chór Vox Animae

Chór kameralny „Vox Animae” (łac. Głos Duszy)
Bieżące wydarzenia z życia chóru na stronie facebooka.

Posłuchaj chóru: TUTAJ


Początki chóru parafialnego na Kątach związane są z uroczystością nawiedzenia nowopowstałej parafii przez relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus w czerwcu 2005 roku. Wówczas kilkunastu parafian razem z ówczesną organistką Ireną Paprocką po raz pierwszy zaśpiewało w czterogłosie, nie tylko uświetniając liturgię, ale także zadziwiając wielu parafian i gości. Chóralny debiut odbił się szerokim echem w mieście, a liczne pochwały zachęcały śpiewających do dalszej pracy.

DSC00020

Zapewne to właśnie radość śpiewania, wzajemne sympatie i chęć aktywnego włączenia się w życie integrującej się jeszcze wspólnoty parafialnej zadecydowały o założeniu stałego zespołu, którego dyrygentką została Irena Paprocka. Wielkim przyjacielem i powiernikiem chóru by pierwszy proboszcz parafii ks. Jan Żurowski, a take siostry służebniczki z Caritasu, które zapraszały chórzystów do swojego domu na cotygodniowe próby.
Pierwotny skład zespołu ograniczał się jedynie do parafian – na co wielokrotnie zwracała uwagę dyrygentka. „Widzę w tym wielki atut, że w tak małej parafii, która liczy niespełna 1500 osób, zebrało się kilkunastu chętnych do wspólnego śpiewania” – przekonywała Paprocka.

Chór Vox Animae na stałe wpisał się w życie parafii na Kątach. Regularnie przygotowuje oprawę liturgiczną uroczystych Mszy świętych, jak również bierze udział w przeglądach chóralnych i festiwalach. Pewną wizytówką chóru jest tradycyjny koncert kolęd, który od kilku już lat przybrał formę wspólnego kolędowania przy ognisku z występami gości, sytym poczęstunkiem i niespodzianką – i tak na przykład pewnego razu był to pokaz sztucznych ogni.

W latach 2007 – 2012 dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru był Piotr Ciuła. Za jego kadencji do chóru przybyło kilka nowych osób spoza parafii. Ciemne stroje zastąpiły niebieskie suknie. Chórzyści z Vox Animae wspólnie z chórem Canticum Canticorum z Libiąża – prowadzonym również przez Piotra Ciułę – koncertowali m. in. w sanktuarium w Łagiewnikach, kościele Mariackim w Krakowie, a także często uświetniali uroczystości religijne i patriotyczne w okolicy.

W roku 2012 dyrygentem chóru była Iwona Gruszczak. Od sezonu 2013/2014 zespołem dyryguje Karolina Czura. W tym czasie chór zaprezentował swoje umiejętności na licznych konkursach i przeglądach, na wielu z nich zdobywając nagrody: II miejsce na XIII Przeglądzie Pieśni Chóralne Kolęd i Pastorałek w Miechowie (25.01.2014), wyróżnienie na X Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach (5.04.2014), brązowa struna na XVII Ogólnopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę” w Niepołomicach (25-26.04.2015), udział w prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Cracovia Cantans (11-14.06.2015), II miejsce na XI Wielopokoleniowym Przeglądzie Zespołów Chóralnych w Chrzanowie (15.11.2015).

Na ostatnim z wymienionych wydarzeń zespół zaprezentował dwa utwory rozrywkowe (z repertuaru Kabaretu Starszych Panów oraz Artura Andrusa) pokazując, że z równym powodzeniem może wykonywać zarówno muzykę sakralną, jak i świecką.

Wizerunek chóru to efekt systematycznej pracy dyrygenta oraz wszystkich chórzystów. W funkcjonowanie Vox Animae szczególnie zaangażowani są: Joanna Słowik, służąca szeroką wiedzą o liturgii, Joanna Kołodziejczyk (emisja głosu) oraz prezes Andrzej Koźmin.

Chórzyści spotykają się na próbach we wtorki i wybrane piątki o godz. 19:00 w salce pod kościołem. Jak to wielokrotnie potwierdza ks. proboszcz – chór zaprasza na próby chętnych do wspólnego chwalenia Pana Boga przez śpiew. Bo kto śpiewa, ten dwa razy się modli – jak mawiał w. Augustyn.