Przeskocz do treści

Grupa Lolka


Spotkania GRUPY LOLKA odbywają się w wyznaczone soboty o godzinie 10:00.  Terminy są podawane podczas niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich.

Zapraszamy wszystkie chętne dzieci.

SYLWETKA

Od początku…

Sylwetkę naszej grupy zacznijmy od rozwikłania zagadki – kim jest Lolek, którego dzieci uczyniły swoim patronem. W naszej wyobraźni powędrujmy do przedwojennych Wadowic. Było to prawie sto lat temu. Żyje tam młody, bystry, bardzo pobożny i utalentowany chłopak o imieniu Karol. W domu, w szkole, na ulicy mówią na niego beztrosko Lolek. Kto się wtedy spodziewał, że mały Lolek zostanie kiedyś Papieżem, którego pozna i pokocha niemalże cały świat. Postanowiliśmy i my zaprosić świętego Jana Pawła II do naszej grupy, aby był naszym duchowym opiekunem. Nie ma to jak mieć takiego patrona! Pamiętamy przecież jak bardzo Jan Paweł II kochał dzieci i jak bardzo troszczył się o ich dobro.

(To nie koniec! Mamy jeszcze dwóch innych niebieskich druhów. Pierwszy to Anioł Stróż. Przecież każdemu z nas towarzyszy u boku anielski rycerz, który czuwa nad naszymi krokami we dnie i w nocy. Drugim patronem jest św. Mikołaj. Ten to dopiero kochał dzieci! Do dziś rozdaje prezenty w dzień  swojego liturgicznego wspomnienia, 6 grudnia. A właśnie... Chcemy pamiętać o tym, że był prawdziwym biskupem, który troszczył się o biednych i ubogich, a nie jakimś tam dziadkiem z Laponii czy czerwonym skrzatem. Postanowiliśmy z pomocą naszych rodziców, a także organizując kiermasz świąteczny ufundować witraż św. Mikołaja, aby przypominał każdemu z nas kim był dobry i ofiarny biskup z Myry. A przecież także patron naszego miasta – co artyści zaznaczyli na naszym witrażu umieszczając w tle bryłę starego kościoła św. Mikołaja.)

Ks. Paweł od samego początku był wielkim orędownikiem założenia w parafii grupy dla najmłodszych parafian. Pospiesznie zakasał rękawy i z pomocą nieocenionego Pana Jurka – taty Oli – przygotował salkę, aby dzieci czuły się tutaj jak w domu. Dzięki nim, wraz z pierwszym dzwonkiem, mogliśmy rozpocząć nasze spotkania.

Przyjęliśmy zasadę spotkań co dwa tygodnie. Chociaż, kiedy trzeba widujemy się częściej. I jeśli spojrzeć na stare kalendarze, to należy przyznać, że tych spotkań niezaplanowanych było naprawdę sporo. W zajęciach regularnie bierze udział ok 15 dzieci. Od początku towarzyszy nam duch dobrej zabawy, wspólny śpiew i kreatywna rozrywka. Spotkania najczęściej wypełniają zajęcia plastyczne przy wykorzystaniu różnych technik, takich jak: malowanie na płótnie i szkle, wyklejanie, kolaż, formy rzeźbiarskie. Niewielką część naszych plastycznych dokonań możemy oglądać w salce. Kiedy jest dobra pogoda dbamy o naszą tężyznę fizyczną przez gry i zabawy na świeżym powietrzu. Nie zapominamy także o naszym duchu, którego hartujemy na wspólnej modlitwie – prowadząc różaniec w październiku, drogę krzyżową wielkim poście, czuwając przy Panu Jezusie w ciemnicy czy też podejmując posługi na Mszach świętych i procesjach. Dzięki uprzejmości księdza Proboszcza w naszej salce jest dobry sprzęt audiowizualny, dzięki czemu możemy czasem poleniuchować oglądając ciekawą bajkę czy film.

Lubimy też podróże, dlatego od czasu do czasu „pokujemy się” w autobus i jedziemy na wycieczkę. Podróżowaliśmy: do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na sztukę: Kot w butach, do Krainy Świętego Mikołaja w Zatorze, kilkukrotnie do kina w Krakowie, do domu rekolekcyjnego na Śnieżnicy, a dwukrotnie już na trzy dni do Bystrej Podhalańskiej. Byliśmy także w Sanktuarium w Szczyrku razem z dziećmi pierwszokomunijnymi, w Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach. Naszą wspólną tradycją jest organizowanie kuligu po kąckich lasach, a także kiełbasek na pożegnanie wakacji.

Jednym z ważniejszych wydarzeń jest przygotowanie kiermaszu świątecznego z okazji św. Bożego Narodzenia. Wiele tygodni przed świętami przygotowujemy własnoręcznie ozdoby choinkowe i upominki świąteczne. Kiermasz z roku na rok cieszy się ogromnym zainteresowaniem parafian.

Od samego początku grupę prowadzi p. Ola Gawrońska, obecnie studentka pedagogiki wczesnoszkolnej, a także p. Darek Baran, nasz były organista, który obecnie posługuje w nowym kościele w Chrzanowie. Ich młodzieńczy entuzjazm, zaangażowanie, a także wciąż nowe i ciekawe pomysły są mocnym atutem naszej grupy. Tutaj po prostu nie można się nudzić! Jest miła atmosfera, wszyscy się dobrze znają i chcą ze sobą przebywać. Chcemy wymienić także p. Agatę Gawrońską, a także inne mamy, które bardzo nam pomagają i opiekują się nami, zwłaszcza na wyjazdowych spotkaniach. Słowa wdzięczności jeszcze raz kierujemy po adresem ks. proboszcza Pawła, który jest stałym gościem naszych sobotnich spotkań.

Trzeba także wspomnieć o występach artystycznych. I tak wystawialiśmy jasełka, śpiewaliśmy kolędy. Na nasze występy zapraszaliśmy Mamy z okazji Dnia Matki, a ostatnio także dziadków w ich święto. Z wesołą kolędą udaliśmy się do Caritasu, do restauracji Kafejka z okazji opłatka seniora, a także do kościoła Matki Bożej Różańcowej, gdzie ma miejsc doroczne spotkanie kolędowe Prawa i Sprawiedliwości.

Od września 2011 roku minęło już sporo lat. Przez ten czas wspólnych zabaw, ale także wytężonej pracy bardzo dużo się wydarzyło, także wielu z nas dzieci opuściło już szeregi Grupy Lolka, ale możemy się pochwalić dziewczynkami, które są z nami od samego początku. Nasze plany na przyszłość? Iść do przodu, dobrze się bawić, rozwijając talenty i dbać o ducha. Mamy nadzieję, że jeszcze długo będziemy razem my – dzieciaki, nasi opiekunowie p. Ola i p. Darek, pod opieką Lolka – św. Jana Pawła II.

Dariusz Baran

Galeria zdjęć z innych wydarzeń